ÖZKAN YALIM’DAN BAKAN NEBATİ’YE ÇAĞRI: BANKALARDAKİ NAKİT SIKINTISINI AÇIKLA!

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın yeni para basılması ile ilgili açıklamalarına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den yalanlama geldi.

Bakan Nebati “Yeni para basım işimiz yok” dedi. Özkan Yalım ise; “ O zaman bankalarda neden para yok Bakan Nebati bunu açıklasın” açıklamasında bulundu.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın Merkez Bankası ve Darphane’nin hem madeni hem de kâğıt paralara ilişkin yeni hazırlıklar içinde olduğunu açıklaması hükümetin içerisinde paniğe neden oldu. Yalım’ın açıklamasından sonra Bakan Nebati yalanlama yaparak, “Yeni para basım işimiz yok!” diyerek açıklama yaptı. 
Darphanede her şeyin hazır olduğunu ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi kaygılar nedeniyle para basmadığı İddiasında kararlı olan Özkan Yalım, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebatı ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklama yapmış yeni para basım işimiz yok diye. Evet, para basım işi şimdilik yoktur. Daha önce anlattığım gibi Erdoğan dan onay yok diye para basılmıyor. Ben para basım işi için kalıp ve klişesi hazırdır dedim. Benim iddia ettiğim şey para basımı ile her şeyin hazır olduğu ve para basımının Erdoğan tarafından engellenip seçimler öncesi uygun bulmadığıdır. Evet, hali hazırda para basım işi şimdilik ertelenmiştir. Para emisyonu ve likiditesi şimdilerde çok sıkıntılıdır. Bankalarda dahi nakit para yoktur. Para basımı işi şart olmuştur. Durum bu haldeyken bakan çıkıp 500 ve 1000 liralık paralara ihtiyaç yok demektedir. Madem ihtiyaç yok; Neden paralarla ekonomiyi döndürmek imkânsız hale gelmiştir. Bakan bankalarda yüklü bir şekilde para çekmek için günlerce neden sıra beklemektedir bunu açıklasın! Biz bu sıkıntıları ifade ettik. Erdoğan’ın bu konudaki çekincesi seçimler öncesi paraların emisyona sürülmesi ekonominin bittiğinin delili olarak kullanılmasından korkmasıdır. Bakan madem para basımına ihtiyaç yok diyor. O zaman çıkıp bankalarda neden para yok?  Bakan çıkıp bunu açıklasın” diyerek Bakan Nebatiye çağrıda bulundu.


Haber Kaynak : Internet Haber Ajansı
  • Salı 37.2 ° / 22.2 ° Açık hava
  • Çarşamba 37 ° / 23.9 ° Açık hava
  • Perşembe 37.5 ° / 23.8 ° Açık hava